Káva před spaním: Pít či nepít? A co znamená poločas rozpadu kofeinu?

Proč káva potlačuje pocit únavy? Kde se bere adenosin a co mají s kofeinem společného?

Kávová kultura je u nás velice populární. Káva jako taková se řadí mezi superpotraviny (stejně jako např. čokoláda) a při konzumaci v přiměřeném množství má mnoho pozitivních zdravotních přínosů pro naše tělo.

Dneska bych se však chtěla zaměřit na negativní účinek kávy – a to na její pití před spaním.

Abychom si lépe vysvětlily, jak káva (resp. kofein) působí, podíváme se na to, proč cítíme potřebu spánku.

Kofein je obsažen nejen v kávě. Najdeme ho např. v čaji, energetických nápojích, matcha, yerba maté či cole, čokoládě a dalších. Tento článek proto platí i pro zmíněné potraviny.

Hromadění adenosinu v těle

Jedním z důvodů pocitu únavy je hromadění adenosinu v těle.

Adenosin funguje jako jakýsi utlumovač, který dává tělu signál, že jsme unavené. Ráno, když se vzbudíme, ho v sobě máme minimální množství. Během dne, když naše tělo spotřebovává energii, se zároveň vytváří adenosin.

Jakmile dosáhne adenosin určité míry (u dospělých lidí po cca 12 až 16 hodinách po probuzení), narůstá jeho tlumivý účinek a my začneme pociťovat únavu (během spánku zase adenosin klesne a tak pořád dokola :-))

Když se v receptorech v mozku nahromadí dostatečné množství adenosinu, tělo přes receptory dostane „signál unavenosti“ a v tu chvíli si řekne: „Aha, jsem unavené a mělo bych se připravovat na spánek“. Postupně proto zpomaluje a tlumí nervovou činnost a srdeční aktivitu.

Co mají společného adenosin a kofein

Kofein se díky podobné molekulární struktuře váže na stejné receptory v mozku jako adenosin. Na rozdíl od adenosinu však těmto receptorům neumí dát informaci, že chceme jít spát – naopak receptory zablokuje a adenosin se na ně neumí navázat.

Kofein potlačuje spánkový signál a proto nemáme potřebu spánku (navíc má kofein na naši nervovou soustavu povzbuzující účinky).

Poté, co se kofein odbourá a uvolní adenosinové receptory, nahromaděný adenosin (=pocit únavy) se na receptory naváže. Protože je adenosinu v receptorech najednou hodně, můžeme najednou pocítit náhlý a obrovský pocit únavy.

Poločas rozpadu kofeinu

O co se jedná? Je to doba potřebná k tomu, aby se z těla vyloučilo 50 % kofeinu od jeho podání. Jak dlouho si myslíte, že to našemu tělu trvá? Tipněte si.

Je to 5 hodin.

(pozn. nejčastěji zdroje uvádějí 4-6 hodin. Záleží samozřejmě na mnoha faktorech, např. aktivitě člověka, věku, tělesné hmotnosti, citlivost na kofein atd).

Tzn. že po pěti hodinách vychutnání si šálku kávy v nás koluje ještě polovina obsaženého kofeinu. Pokud si tedy dám kávu v 7 večer, ještě o půlnoci mé tělo odbourává 50 % kofeinu. Pokud jdu spát o půlnoci, znamená to, že usínám s tímto množstvím kofeinu v těle.

Proto se dá snadno odvodit, proč kávu nepít před spaním.

Nutně to však neznamená, že neusneme. Protože potřebu spánku ovlivňují i další rytmy v těle, i po šálku kávy můžeme usnout. Kvalita spánku je však nižší (o to třeba v dalším článku :-)) Proč si tedy vědomě kazit kvalitu životně důležitého spánku?

Dobrou noc 💤

Chcete se naopak dozvědět, zda pít kávu ihned po ránu? Čtěte zde. ☕

Konkrétními a praktickými kroky inspiruji ženy, které chtějí být samy sobě svou vlastní kamarádkou, jak postupně a nenásilně přepisovat zajeté vzorce chování a tak do svého života přitahovat pozitivní změnu a hezké zážitky Můj celý příběh najdete zde >>