Detox knihou: Roma mi Amor

Byly jste už v Římě? Pokud ne, nevadí! Tato inspirativní kniha vás provede sebemenší uličkou velkolepého města. Bez mapy – pouze srdcem.

I když to tak na první pohled možná nevypadá, kniha je psaná česky. V knize volně přeložené jako „Říme, má lásko“ popisuje autorka Katy Yaksha její příběh. Ten se odehrává ve městě, kam vedou všechny cesty – a po té své vlastní nás na stránkách knihy provede i sama autorka.

Nečekejte výraznou dějovou linku. Spíše než o popis míst, událostí či historie najdete mezi řádky pocity, které autorku doprovázejí na toulkách městem. Důraz dává na vedení svého ❤️, své intuice a různých znamení. Jak jim naslouchat? Jak se jimi řídit? A proč vlastně?

Kniha se mi dostala do ruky „náhodou“. Popravdě se mi moc do její četby nechtělo, ale jeden sobotní večer jsem neměla co na práci, tak jsem po ní sáhla… Znáte to. 🙂

A jsem z ní nadšená. Autorka popisuje, jak lze na každém místě či situaci vidět něco hezkého. Že stačí poslouchat zpěvu ptáků a vnímat svět kolem sebe – vědomě a přítomně. A že doopravdy, co ke štěstí stačí, je změnit svůj pohled na svět. Alespoň o píď.

Autorka popisuje prožitky cestování metodou zvanou slow travelling (=pomalé cestování). Více o tomto fenoménu najdete v tomto článku.

Kniha je pozitivní od začátku do konce a v mnohém mi otevřela (nebo spíše znovuotevřela) oči. Už během jejího čtení jsem město, ve kterém žiji já, začala vnímat tak, jako když jsem se do něj před lety nastěhovala a obdivovala jeho krásy očima nováčka.

Po přestěhování se mi město časem okoukalo, já začala při procházkách jeho ulicemi koukat do telefonu nebo přemýšlet nad prací a známá místa mi zevšedněla. Po přečtení této knihy zase pozoruji svět kolem sebe důkladněji a zjišťuji, kolik věcí na pro mě tolik známých místech vidím poprvé.

Optimismus v knize najdeme snad na každé straně hned několikrát. Možná to zní divně, ale pro autentičtější pocit z knihy mi tam chybí prožitky, které nejsou jen pozitivní. Život je pestrobarevný a ne vždy je vše růžové a sluníčkové. Proto bych pro reálnější zážitek ocenila, kdyby autorka sdílela i ty pocity, které ji trápí.

Knihu však hodnotím velice pozitivně. Je to lehké čtení, které inspiruje a nabízí možnost toho, abychom si v každodenním životě udělaly svůj svět krásnější – malou drobností či vděčným pocitem.

Doporučuji jako odpočinkové čtení na dovolené. Třeba v Římě? 🙂

Přeji pěkné čtení 📙

Konkrétními a praktickými kroky inspiruji ženy, které chtějí být samy sobě svou vlastní kamarádkou, jak postupně a nenásilně přepisovat zajeté vzorce chování a tak do svého života přitahovat pozitivní změnu a hezké zážitky Můj celý příběh najdete zde >>