4v1: Má smysl se zabývat cykličností?

Téma cyklické ženy se během posledních let výrazně rozšířilo. Pamatuji si, když jsem 15 let zpátky o něm slyšela poprvé. Popravdě – byla jsem v pubertě a nadšení ve mně nevyvolalo.

Na pár let jsem pak na cykličnost zapomněla a žila si svůj život dále.

O mnoho let později se mi začalo zdát, že se mnou není něco v pořádku. Že mám pocity a nálady, které se mi mění. Přicházely ve vlnách a trvaly zpravidla pár dní.

⬆️ Chvíli jsem byla „nahoře“ – všechno mě bavilo, měla jsem potřebu vídat lidi, zkoušet nové věci, hodně sportovat.

⬇️ Pak to šlo zase „dolů z kopce“ – byla jsem uzavřená do sebe, po práci jsem mířila přímo domů a představa, že bych se měla socializovat, ve mě vyvolávala blbý pocit.

Co mě napadalo?

Jestli nejsem divná. Jestli se nemám zajít vypovídat odborníkovi, abych zjistila, co se se mnou děje.

Naštěstí se ke mně téma cykličnosti (v tu pravou chvíli?) vrátilo.

Abych více upřesnila své myšlenkové pochody, ráda bych je rozvedla. Jak jsem psala v předchozím článku, v době „před cykličností“ jsem byla plánovací maniak.

Když mě něco bavilo a chtěla jsem tuto aktivitu zakomponovat do svého života, napsala jsem si jí do svého TO DO listu – s pravidelným opakováním
(např. dvakrát týdně chodit běhat 🏃‍♀️).

A nastal problém…

No jo, jenomže tento úkol jsem si zapsala v době, kdy jsem měla dostatek energie. Za dva týdny jsem byla zralá akorát tak na válení se na gauči. Byla jsem však přesvědčená, že „musím“ jít běhat. Bylo to přeci v kalendáři! 📆

A tak jsem běhat šla (třeba i během menstruace). 🩸

Jak jsem se u toho mohla asi cítit?

Nebavilo mě to, bolel mě celý člověk a akorát jsem byla otrávená. Tuto kombinaci pocitů jsem si častokrát zapamatovala tak silně, že se mi pak nechtělo jít běhat už vůbec nikdy.

Obdobných příkladů bych mohla uvést desítky.

Naštěstí (jak jsem psala výše) se téma cyklické ženy ke mně znovu dostalo.

Cykličnost

🌼 jedná se o vnitřní tělesný rytmus ženy v rámci menstruačního cyklu

🌼 změna hormonálních hladin, které jsou během cyklu fyziologicky dány, ovlivňuje fyzickou a mentální aktivitu ženy, její postoj k životu i sobě samé a svému okolí

🌼 je dělena do 4 různě dlouho trvajících fází

🌼 během menstruace žena zpravidla potřebuje klid, odpočinek, něhu. „Vrcholem“ cyklu je naopak fáze kolem ovulace. Žena je plná energie, má potřeby sociálního kontaktu, je aktivní

O podrobnějším dělení fází bude určitě článek. 🙂

Jsem žena

Poté, co jsem si uvědomila, že nejsem divná, ale že jsem „jenom“ žena, která je ovlivněna hormonálními vlivy, se mi výrazně zvýšila kvalita života.

I přesto, že je kalendář stále mým milým společníkem, plánuji si program v rámci svého cyklu. Velké výlety na dny, kdy mám dostatek energie a chuti, odpočinkové víkendy na dny před menstruací či během ní.

Chápu, že ne vždy to tak jde.

Moc mi však pomohlo, když jsem si uvědomila, že změna nálad a chutí je v rámci měsíce normální a čím více je budu respektovat, tím kvalitnější budu mít život.

Pro mě osobně tedy sledování a respektování cykličnosti smysl má velký.

Jak to máte vy? Sledujete svou cykličnost?

Konkrétními a praktickými kroky inspiruji ženy, které chtějí být samy sobě svou vlastní kamarádkou, jak postupně a nenásilně přepisovat zajeté vzorce chování a tak do svého života přitahovat pozitivní změnu a hezké zážitky Můj celý příběh najdete zde >>