Jak utišit Vnitřního Kritika: Jednoduchá meditační technika

Kolem meditací panuje záhadná aura. Často se setkávám s názorem lidí, kteří si myslí, že je tato technika pouze pro „vyvolené“ či „vědomé“ lidi. Je tomu doopravdy tak?

Tento pocit jsem měla pár let zpátky také. Přišlo mi, že pokud chci meditovat, musím se narodit s nějakým darem a během meditace navštívit jiné světy. 🙂

Časem jsem však přišla na to, že to tak není. Meditace je praktika, kterou prohlubujeme soustředění a procvičujeme koncentraci.

Proto je schopný meditovat každý.

Druhů meditací je nespočet. V tomto článku se zaměříme na meditaci, ve které se snažíme dostat do „stavu bez myšlenek“ a to pomocí pozorování dechu.

Proč meditovat

Všimly jste si, že nikdy nejsme samy? Že v hlavě máme hlas, se kterým komunikujeme, či mluví přímo za nás?

Je důležitý (pomáhá nám přemýšlet, utřídit si myšlenky, plánovat, učit se).

Může ale také škodit. Tento Vnitřní Kritik kritizuje naši hodnotu, přemítá, co jsme mohly v minulosti udělat lépe a trápíme se tím, co může nastat v budoucnu.

Myslím, že my ženy, jsme v tom opravdové přebornice. 🙂

Přemýšlením nad minulostí a budoucností nám mezi prsty utíká „tady a teď“ okamžik – a právě do něj se při meditaci snažíme dostat.

Proč pomocí dechu

Dech je proces, který se děje tak nějak „automaticky“ a je úžasný v tom, že nevyžaduje naši vědomou kontrolu. Nemusíme nad ním přemýšlet a zatěžovat tak svou mysl.

Když zaměříme vůči dechu plnou pozornost, hlas v naší hlavě přestane vymýšlet nejrůznější scénáře a my si můžeme v klidu od jeho neustálé aktivity odpočinout.

Jak na samotnou meditaci

Udělejte si pohodlí.

Lehněte/sedněte si na místo, kde se cítíte dobře a v bezpečí.

Zkontrolujte si, zda máte uvolněné celé tělo (včetně ramen, stisku zubů a svalů obličeje – právě tato místa jsou často stresem stažená, aniž bychom si to uvědomovaly).


Zaměřte se na Váš dech a jen ho pozorujte.

Na začátku neovlivňujte délku nádechu ani výdechu a nechte ho přirozeně plynout. Zkuste si všimnout:

  • Jaký je Váš přirozený nádech a výdech?
  • Dýcháte nosem či ústy?
  • Máte mezi nádechem a výdech nějakou pauzu?
  • Kam dýcháte? Do břicha nebo oblasti hrudníku?

Jakákoliv varianta je v pořádku. Je to Váš dech, nechte ho přirozeně plynout.


Začněte svůj nádech i výdech prodlužovat.

Vždy jen o malou (třeba pro ostatní nepostřehnutelnou) chviličku.

S prodloužením dechu může přijít potřeba se nadechovat i do částí trupu nebo břicha, do kterých předtím dech nezavítal. Dělejte jen to, co je pro Vaše tělo příjemné.


Praktikujte 10 minut, popř. do zklidnění.

Tento postup můžete zkoušet kdekoliv – v práci, v tramvaji. Z vlastní zkušenosti však vím, že při seznamování se s meditací je důležité mít pocit klidu a bezpečí. Proto doporučuji prvních pár zkoušek v příjemném a klidném prostředí.

Pozornost

Je naprosto normální, že Vám během meditace utečou myšlenky někam jinam („Co zítra uvařím? Co dneska ještě musím udělat“?).

Nic se neděje – stačí si tuto situaci uvědomit a obrátit pozornost zpět k dýchání. I kdybyste zpočátku vydržela 3 sekundy bez myšlenek, je to skvělý start!

Pokud se chcete dozvědět, jak se svými kritickými myšlenkami aktivně pracovat, připravila jsem na toto téma 10denní praktický kurz Poznej svého Vnitřního Kritika a otevři se tak novým začátkům.

Přeji pohodový den

Konkrétními a praktickými kroky inspiruji ženy, které chtějí být samy sobě svou vlastní kamarádkou, jak postupně a nenásilně přepisovat zajeté vzorce chování a tak do svého života přitahovat pozitivní změnu a hezké zážitky Můj celý příběh najdete zde >>