Dennodenně jsme vystavovány situacím, ve kterých si musíme vybrat jednu z možností. Co nám může v takových případech pomoci a jak se za chybná rozhodnutí nepranýřovat?
V případě méně důležitých otázek („Co si dám k obědu?“) si úsudek tvoříme relativně rychle a bez potíží a případné mylné rozhodnutí nepovažujeme za významné.
Jakým způsobem však postupovat, když se rozhodujeme o věcech pro nás důležitých („Mám si ten byt koupit?“)
Co když máme strach, že budeme rozhodnutí litovat?
Mé poslední velké dilema se týkalo investování úspor. Inflace se zvyšuje, peníze na účtu ztrácejí hodnotu a tak jsem si řekla, že se poohlédnu po něčem, kde peníze mohou „samy vydělávat“. Rozhodování nebylo jednoduché, v této problematice nejsem profík…
Hoďte si to na papír. Sepište si plusy a mínusy.
Tuhle radu asi všechny známe. Nedávno jsem však přišla na něco, co mi předtím nedocvaklo💡(vysvětleno níže).
Běžné výhody jsou zřejmé:
✔️ argumenty pro i proti správně pojmenujeme
✔️ vidíme vše na jedné hromádce (papíře)
✔️ utřídíme si myšlenky
✔️ pořádně se nad věcí zamyslíme a zaměříme na ni vědomou pozornost
Důležité je shromáždit k našemu tématu rozumné množství relevantních informací. Klidně se zeptejte internetu či člověka, který vám s danou problematikou může pomoci a je v něm kovanější. Finální rozhodnutí je však na vás!
Přínosné je si také uvědomit, že může nastat fáze, kdy prostě nevím. Přiznat si to může být v daný okamžik hodnotnější, než se za každou cenu přiklonit k variantě A či B. Nevím je plnohodnotné rozhodnutí a pokud k němu dospějeme, dopřejme si více času či finální verdikt odložme.
A jak jsem se k investování postavila já? Udělala jsem důkladný průzkum, zjistila možnosti, rozhodla se pro dvě z nich a finance investovala.
Kamarádka se mě ptala, zda nemám obavy, že o finance přijdu – daná komodita půjde dolů apod.
Jasně, že mám obavy – úbytek prostředků by pro mě byl nepříjemný. Tuším však, že pokud úspory neinvestuji, ztrácet na hodnotě budou.
Co teď dále? Myšlenky máme sepsány a na jejich základě jsme se rozhodly. Na řadu přichází můj „aha moment“, který mi předtím nedocvakl 💡:
Budeme ho ještě potřebovat. 🙂
Až postupem času zjistíme, jestli rozhodnutí bylo správné či nikoliv. Pokud ano, moc gratuluji!
Vytáhněte ze šuplíku seznam a znovu si ho projděte. Vybavte si dobu, kdy jste ho psala. Hodila jste na papír všechna fakta a pocity, které jste měla k dispozici.
TEĎ, o pár dní/měsíců/let později už znáte fakta jiná. O dost rozsáhlejší – víte totiž, jak to dopadlo. 😊
Jde však o to uvědomit si, že dříve jste nemohla situaci vyhodnotit lépe. Rozhodovala jste se podle nejlepší AKTUÁLNÍ SITUACE a vycházela jste z informací dostupných v té době.
Dalším skvělým rozhodovacím nástrojem může být sepsání svých životních priorit. Více tuto techniku popisuji v průvodci Detox mysli aneb sedmitýdenní průvodce změnou myšlení.
Já doufám, že jo! 😊 Ale nevím to. Netuším, co se stane za pár let. Co však vím je to, že jsem se rozhodovala s nejlepším vědomím a svědomím v dané době. Možná časem přijdu na to, že jsem udělala chybné rozhodnutí a o část financí přijdu. Co pak?
No nic, vytáhnu svůj „pro a proti seznam“, znovu si ho přečtu a připomenu si, že lépe jsem se v minulosti prostě rozhodnout NEUMĚLA.
Pište si seznamy pro a proti a schovejte si je – pomohou vám dvakrát:
✔️ poprvé, když se budete rozhodovat
✔️ podruhé, když budete mít pocit, že jste si mezi vícero variantami nevybrala tu správnou
Zkusme si také dovolit myšlenku, že žádné rozhodnutí nemusí být definitivní. Změna rozhodnutí může být občas vnímána jako slabost či nerozhodnost, nicméně opak je pravdou. Pravá síla spočívá v tom, že si dovolíte změnit názor a hledáte pro sebe tu nejlepší možnou cestu.
💡 Tip na další článek: NEVÍM jako plnohodnotná odpověď
Přeji co nejjednodušší rozhodování. 🌷