Proč je „nevím“ férová odpověď? Jak se ho naučit říkat a nemít z něj nepříjemný pocit?
Nevím jsem v minulosti vnímala velmi negativně. Odmala jsem se chtěla všem zalíbit, zavděčit se a udělat dojem.
Nevědět znamenalo ztratit tvář – být neznalá, neoblíbená, nerozhodná nebo netušit, co vlastně chci…
Občas jsem „dospěla“ do situace, kdy jsem si místo nevím odpověď vymyslela. Když mi někdo položil otázku, na kterou jsem snad ani nemohla znát odpověď, zmocnila se mě panika.
Vnitřní kritik mi našeptal: Co když budu vypadat, že jsem hloupá? Nesnížím si tím kredit?
Tak jsem si odpověď zbrkle vymyslela. A ještě k tomu jsem lhala – sobě i ostatním.
Když pak pravda vyšla najevo (a že se tak stávalo), vypadala jsem jako málo důvěryhodná. 🤥
Nebylo tedy lepší říct „nevím, zjistím“ než si záměrně vymyslet (chybnou) odpověď a ztratit tak tvář (což je to, čemu jsem se chtěla původně vyhnout)?
Je přece hloupost vybrat si ano či ne, když se nepřikláním ani k jedné z těchto odpovědí. Svět není jen černý a bílý a někdy nám náš pestrobarevný názor do černobílého systému odpovědí prostě nepasuje.
Časem jsem však zjistila, že nevím nutně neznamená: je mi to jedno, nezajímá mě to, jsem hloupá.
Znamená to:
Bylo pro mě velkou úlevou, když jsem si toto slovíčko dovolila používat. Odpovědi jsem si přestala vymýšlet a získala případný čas na zjištění chybějících informací.
Především jsem však nabyla vědomí toho, že sama sobě mohu věřit – nepřetvařuji se před ostatními ani sama před sebou a zároveň umím uznat svou nevědomost.
Jak se naučit nevím říkat? 👉 Chce to trénink.
Pokud to tak cítím, upřímně to sdělit (sobě či ostatním). Nemělo by však za tím stát „nestojíš mi za odpověď a přemýšlení“.
Pokud informace, které nevíme, chceme nebo musíme poskytnout, můžeme používat „ALE“ berličky typu:
✅ Nevím, ale zamyslím se nad tím.
✅ Nevím, ale podívám se na to a dám Ti vědět.
✅ Nevím, protože jsem se o to nikdy nezajímala. Ale jestli to je pro Tebe důležité, můžeme to spolu probrat.
Stejně tak je důležité vědět, že někdy nemusím chtít vědět. Nemusím mít na každou otázku odpověď a nemusím všem pomáhat zjišťovat informace, o které nestojím.
Nevím mohu také používat, když si nejsem jistá, co právě chci (v mém případě je mi prostě občas jedno, jestli půjdu do kina nebo na hokej). Nechce se mi rozhodovat a ráda přenechat volbu na někom jiném.
Jak jsem psala v předchozím článku, je přínosné je si uvědomit, že nevím je plnohodnotná odpověď. Pokud se musíme přecejen nějak rozhodnout, popřemýšlejme o všech možnostech a sepišme si pro a proti.
Pokud se nepřikloníme k žádné variantě, dopřejme si více času či finální verdikt odložme. Možná budeme mít jasněji už zítra ráno!
Přeji pěkný den a čistou hlavu 🌸